2022/02/23 | Актуально

Аванс, завдаток та розписка: відмінності та особливості

При покупці квартири в новобудові важливим моментом є оформлення права власності. Щоб дотриматись усіх домовленостей та врахувати інтереси обох сторін (покупця та продавця) існує певна процедура.

Зазвичай перед основним договором сторони підписують попередній договір, або вносять задаток або аванс за квартиру. Нерідко для спрощення і економії часу складаються розписки. Саме про відмінності між цими поняттями далі.

Аванс - сума, яка вручається покупцем продавцю в рахунок майбутнього платежу за обрану нерухомість. Аванс не несе стимулюючу функцію, але його наявність є фактом зацікавленості сторін. Наприклад, ви дали продавцю 10 тис.грн. у рахунок вартості майбутньої квартири. Якщо продавець передумав продавати квартиру, він ці гроші повертає покупцеві, тобто вам.

Завдаток – не просто частковий платіж, як прийнято вважати, а спосіб забезпечення гарантії купівлі житла. Правові наслідки порушення своїх зобов'язань будь-якої зі сторін будуть зовсім іншими, ніж коли ви даєте аванс. Завдаток необхідний для того, щоб підтвердити намір однієї сторони укласти договір і продовжити відносини із другою. Зауважимо, що задаток доречний винятково під час підписання попереднього та основного договору. Без останнього в цьому стимулюючому інструменті немає ніякого сенсу.

Головна відмінність між авансом та завдатком – саме відсутність чи наявність стимулюючої функції. У випадку із задатком сторони при відмові від підписання договору зазнають фінансових втрат. Якщо покупець відмовляється від угоди – завдаток залишається у продавця. А якщо відмовляється продавець – покупець отримує назад задаток у подвійному розмірі. Цей інструмент захищає інтереси двох сторін і відповідає принципам правової держави, які в даному випадку регулюються нормами Цивільного кодексу України.

Попередній договір складається в простій письмовій формі, у нього вносяться пункти, які є суттєвими для обох сторін. Зазвичай, це типовий документ. У ньому обов’язково має міститися наступна інформація:

•             детальна інформація про покупця та продавця (ПІБ, паспортні дані, ідентифікаційний код)

•             інформація про точні строки підписання основного договору із вказівкою місця та часу

•             вказуються основні зобов'язання сторін до підписання основної угоди

•             записується точна вартість і сам предмет договору (включаючи технічні дані із БТІ, наприклад, площа нерухомості)

Розписка не є завдатком. Вона може існувати разом з договором. Це так би мовити додаток до нього. Можна оформити договір у нотаріуса, але закон цього не вимагає у строгому порядку. Якщо продавець не захоче віддавати гроші, то він не буде їх віддавати ні за звичайним, ні по нотаріальному договором.

Розписку про отримання грошей повинен писати не посередник, а сам продавець. Посередник не має власності, тому виданий ним «документ» судом не буде визнаний і покупець втратить свої гроші.

Угода про завдаток вважається виконана з моменту реєстрації договору купівлі-продажу або за угодою  продавця і покупця з моменту підписання договору купівлі-продажу. Всі фінансові операції в Україні проводяться виключно у національній валюті – гривні. Відповідно до ст. 524, 533 Цивільного кодексу України ціну основного договору сторони можуть зазначити в іноземній валюті, визначивши, що сума має бути сплачена в національній валюті (гривнях) за офіційним курсом на дату платежу.

Замовити підбір квартири

Мене цікавлять:
Площа:*
Номер телефону:*
Зручний час для розмови: