У чому різниця між ріелтором, брокером і маклером? - "МЖК-СІМ'Я"

У чому різниця між ріелтором, брокером і маклером?

Вер 22, 2021 | Актуально

Більшості людей, які шукають чи продають нерухомість будь-якого типу, знайомі поняття «маклер», «брокер» чи «ріелтор». Але зазвичай ці терміни ототожнюють, вважаючи їх однаковими по своїй суті. Та чи так це насправді?

У багатьох країнах терміни маклер, брокер і ріелтор підкажуть клієнту статус працівника, його професійну освіту і спектр послуг. У США, приміром, брокером стають після отримання ліцензії відповідного типу. Це дає право фахівцю працювати самостійно, наймати агентів і співпрацювати з іншими брокерами. Для отримання статусу ріелтор необхідно стати членом NAR (Національної асоціації ріелторів) і виконувати затверджений Кодекс етики.

В Україні повноцінної освіти  для таких учасників ринку нерухомості все ще немає. Це, а також слабка інформованість населення про особливості ринку нерухомості та відсутність системи ліцензування, тягне за собою певну плутанину між термінами.

Хто такий маклер?

Маклер – по суті своїй є «вільним» посередником, який фактично не є представником чиїхось (окрім власне особистих) інтересів. Маклери банально «зводять» разом покупця з продавцем, і їхня мета якомога швидше організувавши угоду купівлі-продажу.

Питання вигоди для клієнта не входить у сферу комерційних інтересів маклера. Пріоритет його діяльності – швидкість, низька вартість послуг і відсутність будь-яких гарантій та зобов’язань по відношенню до клієнтів.

Маклери часто не оформлюють свою діяльність офіційно і діють в статусі звичайних приватних осіб. Ще один важливий момент – у середовищі маклерів доволі популярною є практика отримання винагороди відразу з обох сторін угоди, про що і покупець, і продавець можуть навіть не здогадуватись аж до завершення процесу переоформлення.

Хто такий брокер?

Спільний синонім діяльності брокера і маклера – «посередник», а сфера діяльності таких спеціалістів не обмежується власне нерухомістю: вони можуть супроводжувати угоди з питань страхування, цінних паперів, фондової біржі та ін.

В Україні брокер – юридична або фізична особа, яка офіційно декларує власну діяльність і спеціалізується на комплексному супроводі угод з продажу/придбання/оренди певного типу нерухомості (найчастіше – комерційного сегмента). Іншими словами, це – посередник між сторонами угоди, що діє за їх дорученням. Головними перевагами їх послуг можна назвати швидкість, низьку вартість, стабільну якість і високу компетенцію.

Фізична самозайнята особа, без декларованого й офіційного місця роботи, фактично не може працювати брокером. Такі люди не можуть давати  гарантій за результатами своїх послуг.

Хто такий ріелтор?

Ріелтор – найманий працівник (самозайнятий або у складі агентства), який спеціалізується на комплексному розв’язанні питань ринкового обороту нерухомості. Він займається лише купівлею-продажем і орендою земельних ділянок, будинків, квартир, офісів, торгових площ та інших видів житлової та комерційної нерухомості. В інших сферах ріелтори не працюють.

До компетенцій ріелторів входить: консультації, оцінка нерухомості, передпродажна підготовка, презентація нерухомості та реклама, організація оглядів і ведення переговорів, аналіз стратегії, супровід угоди. Варто зазначити, що ріелтори як і брокери, підписують з клієнтом договір.