Дитячий майданчик у дворі: рекомендації до планування - "МЖК-СІМ'Я"

Дитячий майданчик у дворі: рекомендації до планування

Лип 6, 2021 | Актуально

Дитячий ігровий майданчик у дворі має не бути не лише цікавим та розвиваючим, а й безпечним. Саме про основні вимоги до спорудження ігрового простору для малечі йтиметься далі.

У 70-х роках минулого століття (за підтримки ЮНЕСКО) було проведено ряд досліджень, мета яких було з’ясувати у самих дітей, як вони оцінюють простір, в якому живуть і граються, і яким він має бути через 10 років.

Результати показали, що дитяче розуміння щастя істотно відрізняється від того, як його бачать дорослі. Виявилося, що найщасливіші діти проживають в досить бідних містах і районах. Це пов’язано в першу чергу з тим, що діти відчувають себе найбільш вільно. Малеча має змогу самостійно гуляти і грати, спілкуватися з природою.

Тож спортивно-ігрові майданчики – це завжди найпопулярніше місце серед наймолодших жильців будинків. Гра для дитини – це спосіб пізнання світу. Через неї  дитина вчиться жити, бути самостійною, здатною приймати вірні рішення, домагатися свого, ризикувати, вигравати і програвати, спілкуватися, розуміти як влаштований світ.  Тому до проектування дитячих зон ставляться серйозні вимоги, які написані в нормативних документах.

Фахівці переконані, що такий простір повинен відповідати щонайменше п’ятьом показникам:

 • безпека
 • креативність
 • зручність
 • доступність
 • дизайн

Яким має бути дитячий майданчик?

 • По-перше, не буває ідеальних дитячих майданчиків
 • Майданчики повинні давати можливість всім дітям, не залежно від фізичних та психологічних особливостей, грати на одному просторі
 • Не варто перенасичувати майданчик різними пристроями, стимулюючими фізичну активність. Це призводить до гіперактивності
 • Не забувати про природні зони  для гри – трава, пісочниці
 • Хорошим вважається дитячий майданчик, який не просто «займає» дитину, а дає можливість включити фантазію, перевірити себе на міцність, пізнати навколишній світ

Незалежно від типу майданчика існують 9 основних рекомендацій до його проектування:

 1. Протиковзаюче або протиударне покриття. Краще використовувати деревну стружку, кору, траву, пісок або гумову плитку.
 2. Огорожі або паркан. Важливо, щоб у двір не могли потрапити сторонні автомобілі чи люди. Паркан завадять дитині піти далеко від майданчика і заблукати.
 3. Сходи для гірок повинні доходити до самої землі, щоб маленьким дітям було зручніше забратися.
 4. Гірка. Остання ділянка скату повинна проходити на висоті не більше 35 мм над землею. Радіус заокруглення повинен бути більше 50 мм, ділянка ковзання повинна мати бортики висотою до 50 мм.
 5. Гойдалка. Відстань від сидіння до землі має бути  40 – 60 см.
 6. Паспорт безпеки має бути на кожен дитячий майданчик.
 7. Краще, щоб дитяча зона була віддалена від супермаркетів, стоянок та дороги.
 8. Якщо дитячий майданчик огороджений, тоді паркан має бути безпечним, щоб діти не могли сидіти або стояти на ньому.
 9. Якісні матеріали. Всі ігрові елементи мають бути виготовлені з якісних гіпоалергенних матеріалів, не піддаватися корозії, вивітрюванню, високій вологості, загорянню.
 10. Затінок. Частина дитячого майданчику повинна бути розміщена у тіні, щоб діти завжди могли сховатися від палючого сонця.